برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

پیدا و پنهان «شاهگوش» / 1

سریال «شاهگوش» با خلق فضایی نمایشی، آسیب‌های فرهنگی امروز را در لایه‌ای از شیرینی با ما شریک می‌شود
پیدا و پنهان «شاهگوش» / 1
چهره نیوز - سال‌هاست بی‌حاشیه کار می‌کند؛ کارهایی که امکان یافتن معانی غیرمعمول را از دل رویدادهای تاریخی و مذهبی به مخاطب می‌دهد. داوود میرباقری را می‌توان بدعت‌گذار موج نو فیلمسازی در ژانر «تاریخی- مذهبی» دانست. آثاری که کارگردانِ قصه‌گو در آنها با خلق شخصیت‌های تازه، درامی پرتعلیق می‌آفریند. او مرد پروژه‌های سخت است. خاطره آثاری چون امام‌علی(ع)، معصومیت از دست‌رفته، مسافر ری، مختارنامه، آدم برفی و نمایش‌های «دندون طلا» و «عشق‌آباد» از حافظه نمایشی مخاطبانش پاک نمی‌شود. شیفته تئاتر است و ماهرانه عناصر نمایشی را به مدیوم سینما و تلویزیون منتقل می‌کند. حالا با ظهور پدیده‌ای به‌نام «سینمای خانگی» میرباقری را در شکلی تازه می‌یابیم. شکلی نه‌چندان آشنا اما بدیع و با قوت. سریال «شاهگوش» با خلق فضایی نمایشی، آسیب‌های فرهنگی امروز را در لایه‌ای از شیرینی با ما شریک می‌شود. عبور از خطوط قرمز و شوخی با آدم‌ها و اتفاقاتی که دغدغه این روزهای ما هستند، شاید تنها از عهده کارگردانی برمی‌آید که با مدیریت، سنگین‌ترین پروژه‌های تلویزیون را متقبل شد تا نسلی را با مفاهیم و ارزش‌هایی که در کلیشه رنگ باخته بودند، آشتی دهد. در سریال شاهگوش «کلانتری ملت» با شخصیت‌هایی باورپذیر، می‌تواند نمادی از شرایط فعلی ما باشد. با آنکه رویاپردازی میرباقری از دل واقعیت در قالب فانتزی و گاه پارادوکسیکال به نمایش درآمده، اما آرمانگرایی نهفته در آن ما را به جایی می‌برد که دوست داریم وقتی از خواب شاهگوشی بلند می‌شویم در بیداری همان باشد که دیدیم. در این گفت‌وگو هرچند به پرسش‌های متداول هم پرداختیم، اما از آنجایی که این سریال کاری چندپهلو و نمادین است، حول محور صحبتمان به بررسی لایه‌های پنهان این مجموعه گذشت. کاری که موافقان و مخالفان زیادی دارد، اما بدون شک نشان‌دهنده بخشی از واقعیت فرهنگی و زیستی ماست.
 
از ایده شروع کنیم و بعد به فرم و پرداخت شاهگوش بپردازیم. کلانتری در شاهگوش شما نماد چیست؟ جامعه، سیستم یا همان ملت؟
در طراحی اولین، فکر کردم لوکیشن‌ها می‌توانند نمادین و چند بعدی باشند تا بتوانم مفاهیم مورد علاقه‌ام را در آن بگنجانم. این کلانتری بخشی از شرایط کنونی است که در آن زندگی می‌کنیم. بخشی که نماینده سیستمی است که جامعه را اداره می‌کند. سلسله مراتب و تعریف مشخصی دارد. اما یک بخش هم مردمی هستند که از قشر‌های مختلف به این کلانتری مراجعه می‌کنند، به اضافه اینکه پرسنل کلانتری هم از بین مردم انتخاب شده‌اند و بنابراین کلانتری ملت نماد شرایطی است که ما در آن زندگی می‌کنیم؛ یعنی جامعه و سیستم اداره‌کننده آن.
چرا یک نهاد امنیتی را به‌عنوان نماد در نظر گرفتید؟
به‌هرحال باید مکانی می‌شد که قدرت داشت. ما به فضایی نیاز داشتیم که قادر است جامعه را اداره کند و به مردم هم متصل باشد و فرهنگ اجتماعی را بشود در آن دید. به نظرم کلانتری برای این منظور بهترین گزینه بود. مراجعان و پرسنل کلانتری را از گویش‌های مختلف انتخاب کردیم تا شامل همه مردم کشور باشد.
قتل کله‌پز در اوایل سریال، در یک محله قدیمی اتفاق می‌افتد که کمی از بافت شهری امروز دور است. چرا این سطح اجتماعی و چرا کله‌پز را انتخاب کردید؟
اگر یک مقدار وسیع‌تر نگاه کنیم، در اغلب شهر‌های کشورمان این بافت به قول شما قدیمی هنوز وجود دارد. این کار هم برای کل ایران طراحی شده. فکر می‌کنم بافت شهری مورد نظر شما مثل برج‌ها و آپارتمان‌ها و اتوبان‌ها هنوز فراگیر نشده و بخشی از کلانشهرها را شامل می‌شود. در مورد کله‌پزی هم ما به شخصیتی نیاز داشتیم که صبح زود از خانه خارج می‌شود و کسب‌وکارش را زودتر از بقیه مردم شروع می‌کند. چون تصادف در زمان خلوتی اتفاق می‌افتاد و قاتل مجال فرارکردن پیدا می‌کرد. کله‌پزی یکی از مشاغلی بود که این ویژگی‌ها را داشت؛ همان‌طور که رفتگری یا نانوایی هم همین کاربرد را داشتند اما به‌نظرم کمی تکراری بودند. از طرفی کله‌پزبودن و کله‌پاچه بارگذاشتن هم معنای جالبی داشت آن‌هم در روزگار ما که این اصطلاح خیلی شایع است. به لحاظ تصویری هم می‌توانستم تصاویر تازه‌تری را ببینم. این بود که مقتول شد مرحوم رحمان شجاعت کله‌پز!
سنتی‌بودن این شغل هم مدنظرتان بود؟
هر شغلی که انتخاب می‌شد باید امکانی را که عرض کردم به ما می‌داد. مثلا اگر رفتگر هم بود باز معنای نمادین داشت، یعنی قشری از مردم که کثافت و آلودگی را پاک می‌کنند. عرض کردم حوزه کله‌پزی‌ها از لحاظ بصری برایم جاذبه بیشتری داشت. به نظر باید شغلی می‌بود با کمی چاشنی خشونت، شاید به این دلیل که خیلی ترحم‌انگیز در نیاید یا از لحاظ طبقه، کار دچار تحلیل طرفداری از طبقه اجتماعی (قشر محروم و مظلوم) نشود. فکر می‌کنم شغل کله‌پزی همه این ویژگی‌ها را داشت.
درگیری همه جامعه در قتلی که اتفاق افتاده یکی از نکات تامل‌برانگیز شاهگوش است...
یکی از نکاتی که سوژه اولیه شاهگوش مرا درگیر خودش کرد همین بود. جرمی واقع می‌شود که در وقوعش همه مقصریم. تصادفی رخ می‌دهد و قاتل فرار می‌کند چه عاملی او را وادار به فرار می‌کند؟ فرهنگ عمومی، شرایط موجودی که در حال حاضر به وفور می‌توانید بشنوید. پس اتهام متوجه فرهنگ عمومی جامعه است. حتی آدم‌هایی که روی مرز قانون راه می‌روند. حالا ممکن است سهم ما کم و زیاد شود اما به صفر نمی‌رسد. همه‌چیز به همه‌چیز ربط پیدا می‌کند. اما نکته مهم‌تری در سوژه وجود داشت که مزید بر علت شد. قتلی رخ داد و عده‌ای مظنون به قتل‌ هستند که اغلب زندگی موجهی دارند و چون در مقابل یک اتهام واقع می‌شوند برای اثبات بی‌گناهی خود، ناگزیر رفتار و کردار گذشته را به خاطر می‌آورند. همین بهانه کافی است تا شما لایه‌ای دیگر از اشخاصی را ببینید که تا به حال پنهان بوده! چه بسا منی که اکنون در مقابل شما نشسته و حرف می‌زنم در پنهان خودم گناهان ریز و درشتی مرتکب شده‌ام. اما تا امروز کسی یقه‌ام را نگرفته. در مجموعه شاهگوش این امکان فوق‌العاده را به من می‌داد. به نظرم رسید این واکاوی در شرایط فرهنگی امروز جامعه ضروری است، شرایطی که مرز خوب‌بودن و بدبودن، گناهکار و یا بی‌گناه‌بودن به شدت کمرنگ و حتی گم شده، در شاهگوش آدم‌های به ظاهر موجهی را می‌بینیم که در مقابل اتهام باید از خود دفاع کنند و در مسیر دفاع از خود کمی با ابعاد پنهان شخصیت آنها آشنا می‌شویم و خلوت آنها را مرور می‌کنیم. به نظرم اگر شاهگوش همین مطلب را به خوبی بیان کرده باشد برایم کافی است، البته در ساختار جذاب و شاد!
 
منبع : روزنامه شرق

برچسب‌ها :

دیدگاه‌ها

آقای میرباقری فیلم میسازه به مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی میپردازه آقای مدیری هم فیلم میسازه به فکر پر کردن جیب و زیاد کردن طرفداراشه

اگه شوخی کردم!...رو ببینید نظرتون عوض میشه

نه اصلا شوخی کردم چیه؟؟ 1.شاهگوش 2.شوخی کردم!

واقعا براي شما متاسفم با اين طرز تفكر درياره اسطوره اي مثل اقاي مديري كه هنوز وقت لازم دارين تا كار هاي اقاي مديري رو درك كنين لياقت ادم هاي مثل شما همون خنده بازار و شبكه نسيمه نه سريال هاي اقاي مديري البته اينم بگم كه سريال شاهگوش زيباست .

الان خیلی قشنگ مشکلات جامعه داره تو شاهگوش بیان میشه؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

درسته مثلا این که از سر بی پولی یا هوس گلاب نمی خواد کیف رو به زرگنده بده***

به نظر من سریال شاهگوش با اینکه سریال خوبی ولی داره سیر نزولی میکنه و اینکه با سریال های آقای مدیری مقایسه میکنید کار اشتاهی هست چون آقای مدیری اسطوره طنز ایران هستند

ای بابا چقدر سریالو کش می دید. معلومه که قاتل رحمان کله پز همون آقای زرگنده (صاحب کیفه)

حالت خوب نیستا عمرن اون قانل باشه من که میگم اون یه چشمه بوده

نه خیر***اگه در اینترنت گشت بزنید چهراه ی قاتل را با بازی محسن تنابنده می بینید***

ایول منم همینو میگم زدی تو خال آخر عزیز جان باید یه کاری کنن که پول بیشتر بگیرن اونا بیشتر به فکر جیب خودشونن تا اعصاب ما با این فیلماشون

دوستان شوخی کردم یک طنز انتقادی است. حالا شما یک شاهگوش که فقط برای خندادن آمده که آن هم اشکال ندارد را با کار استاد مدیری مقایسه می کنید؟ دوستی که گفته آقای مدیری فیلم میسازه برای پر کردن جیبش باید عرض کنم که شما مصاحبه های اول آقای میرباقری را بخوانید بعد اظهار نظر کنید. شوخی کردم دو قسمت با قیمت 3000 تومان و 80 تا 90 دقیقه برنامه همراه با جایزه قرعه کشی است اما شاهگوش به زور 60 دقیقه که اول یه جایزه براش گذاشتن بعد منصرف شدند و برداشتندش. یک سریال را برای کسب در آمد بیش تر دارید کش میدید که چی بشه. حدود 30 تا 40 درصد مخاطبان قبلی دیگر اکنون شاهگوش را نمی بینند یا انتقاد های درستی به آن دارند.

سلام. شاهگوش هر چی جلوتر میره درصد صحنه های بی ربطش زیادتر میشه. الان حدود 40 الی 50 درصد از هر قسمت صحنه های اضافی و کشداره و صحنه ها و قسمت هایی که به داستان مربوطه کمه. داستان دیر جلو میره و الکی داره کش پیدا می کنه. محتوا را بهتر کنید

شوخی کردم و شاهگوش هیچ ربطی به ندارند مهران مدیری تمامی کارهاش مضمون اجتماعی سیاسی داره....ولی این فیلم ها مثل کارهای رضا عطاران برای خنداندن مردم...شاهگوش بد نیست برای سرگرمی خوبه...بعضی جاهاش زیادی کش داده میشه مثل تاترای الکی تو زندان و به جز کادر نیروی انتظامی بقیه بازیگراش خیلی مصنوعی بازی میکنن و اصلا چیزی برای جالب شدن سریال ندارن....

شوخی کردم آخه سریاله؟؟؟ طنز؟؟؟؟؟ دعوا است یکی بگه به من چیه؟؟؟!!!! من از اولش خریدم جز چند تا قسمت بقیش بی مزه بود خنده دار نبود اصلا من یک قسمت شاهگوش رو دیدم رقتم تمام قسمتاش رو خریدم شمایی که میگی شوخی کردم خوبه کلش تبلیغ هست کاری نداره که میخوای میر باقری هم آب ببنده تو سریال بکنه 2 قسمت ؟ شما این آمارو از کجا میاری 30 40 در صد نمیبین؟؟؟؟ من تو سوپر مارکت که میرم شاهگوش تموم میشه اما شوخی کردم چی هنوز 3 قسمت قبلش مونده .آخه طنز انتثادی که همش حالت دعوا داره چیه؟؟؟!!

شما خون کثیف خودتو آلوده نکن. ارزش مهران مدیری نزد مردم ایران محفوظه؛ هر چی هم تا الآن در مورد قهوه تلخش شنیدی یه شایعه بی خود نبوده که حالا شده یه تهمت بزرگ البتّه اون هم به لطف شماها که به هر چیزی دامن می زنین. بهتره با این اراجیف و خزعبلات خودت رو خسته نکنی، مردم خودشون شعور دارن و می فهمن کدوم فیلم بهتره. ضمناً اینکه یه سوپرمارکت رفتی و دیدی شاهگوش تموم شده و شوخی کردم هنوز مونده و این طرز استدلالت نشون می ده که آدم بی منطق و بی خودی هستی. حالا من آدرس 100 تا سوپر مارکت بدم که شوخی کردم رو تو هوا می برن و شاهگوش هنوز تو ویترینشون خاک می خوره، برات ثابت می شه که مخاطبان شوخی کردم بیشتره؟! بهتر نیست کاسه کوزه تو جمع کنی و عقاید و نظرهای مسخره ت رو واسه خودت نگه داری؟

آهای طرفدارهای شوخی کردم!!!!!!!! طرفدار های شوخی کردم لطفا طنز رو تعریف کنند؟؟

به نظر من هر سریالی پستی و بلندی داره قسمت های اول شاهگوش خیلی بی مزه بود قسمت زندان و دانشگاه هم همین طور ولی قسمت های کلانتری خیییییییلی قشنگه تو شوخی کردم هم بعضی قسمت هاش خیلی قشنگه و بعضیهاش هم نه

به نظر بنده هر سریال جای خودش رو داره . شاهگوش داره سعی میکنه واقعیت های جامعه رو نشون بده اما توی اینکار ناموفق بوده؛کافیه فقط یکبار گذرت به یکی از کلانتری ها بیفته و بعد خواهید دید که این کلانتری 100 ملت شاید رویای آقای میرباقری باشه که امیدواره همه کلانتری ها به این شکل باشند. و ایراد دوم اینکه نیروی انتظامی که اسناد و مدارک تمامی خودروها و مشخصات و صاحب اونها رو در اختیار داره باید منتظر باشه تا هر دفعه یک ماشین توسط یک نفر خاص مربوط به سریال به کلانتری معرفی بشه. ( ماشیت حاجی طلایی == امیرعلی ؛ ماشین استاد = گندم ؛ ماشین قصاب = امیرعلی و .....) این یعنی کش دادن سریال با روش های غیرمعمول که در هر سریال یک نفر با این روش به جمع اضافه میشه در ابتدا سریال دارای محتوای مشخص بود . اما اکنون فقط قصد پر کردن سکانس ها رو دارند . شاید مردم از کش دادن سریال خسته شدند ( البته نمیدونم یارو 300 قسمت عمرگل لاله رو چجوری حوصله می کنه نگاه می کنه ) در آخر هم بدون هیچ تعصب و هیچ غیرمنطق و بر اساس عدالت و وجدان ؛ اگر مهران مدیری رو بخوایم فقط یک جمله تعریف کنیم =" اسطوره طنز ایران " برازنده ایشون هست. تمامی سریالهای طنزی که تا به امروز توسط سایر کارگردانهای محترم ساخته شدند حتی دوام یک ساله در بین مردم نداشتند ولی همچنان طنز برره رو خیلی از مردم هم بیاد دارند ؛ هم دیالوگ هاشون رو بلدند و هم حتی گویش ها و تیکه کلامها شون رو استفاده می کنند. امیدوارم آقای میرباقری دقت بیشتری داشته باشند و سکانس های زندان رو که هیچ مخاطبی نداره حذف کنند چون به قول یکی از دوستان کاملا مصنوعی است . پیروز باشید

نمردیم و اسطوره ی طنز ایران رو هم شناختیم!

سلام ازاینکه سریال شاهگوش موردتوجه بینندگان است بولی که بابت قسمت های سریال برداخت میکنیم ناراحت نیستیم ولی بولی که هزینه جوایزمیدهیم بایدمشخص شود که ایاواقعاجایزی درکارهست یانیست

افزودن نظر جدید