برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

مه‌ لقا ملاح مشهور به مادر محیط زیست ایران

مه‌ لقا ملاح مشهور به مادر محیط زیست ایران ۹۶ سال سن دارد، زندگی خود را وقف محیط زیست ایران کرده و بیش از نیم قرن است که زباله‌ی "تَر" از خانه‌اش بیرون نگذاشته است؛ این زائدات را در گودالی در حیاط منزلش می‌ریزید تا تبدیل به کود شود و پای درختان بریزد.
مه‌ لقا ملاح مشهور به مادر محیط زیست ایران

به گزارش چهره نیوز، مه‌لقا ملاح مشهور به مادر محیط زیست ایران ۹۶ سال سن دارد، زندگی خود را وقف محیط زیست ایران کرده و بیش از نیم قرن است که زباله‌ی "تَر" از خانه‌اش بیرون نگذاشته است؛ این زائدات را در گودالی در حیاط منزلش می‌ریزید تا تبدیل به کود شود و پای درختان بریزد.

ایسنا افزود، مه‌لقا در سال ۱۲۹۶ در میان سفر پدر و مادرش، در کاروان‌سرایی در راه مشهد به‌ دنیا آمد. مادرش خدیجه افضل وزیری (فعال حقوق زنان و روزنامه‌نگار ایرانی) و مادربزرگ‌اش بی‌بی‌خانم استرآبادی (از نویسندگان دوران مشروطه و مشهور به اولین زن طنزنویس) از زنان پیشگام عصر خود بودند.

او لیسانس خود را در رشته فلسفه و فوق لیسانس خود را در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران گرفت و برای اخذ مدرک دکترا به دانشگاه سوربن در فرانسه رفت. بعد از بازگشت در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول به کار و مدتی بعد عهده دار ریاست کتابخانه موسسه تحقیقات روان‌شناسی شد. خانم ملاح استاد دانشگاه تهران نیز بوده است.

ملاح در سال ۱۳۷۳ با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاه علاقه‌مند به محیط‌زیست سازمان غیر دولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست» را بنیان گذاشت. در این رابطه می‌گوید: «به این نتیجه رسیدم که نام تشکل باید جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست باشد، زیرا خوب می‌دانستم و باور داشتم که زنان مربیان فطری در جوامع بشری هستند و بسیاری کار‌ها از ایشان ساخته است».

او انتقاد‌ها و اعتراض‌های زیادی به سوءمدیریت در حوزه محیط زیست داشته است. از جمله این اعتراض‌ها می‌توان به ساخت بزرگراه تهران- شمال که منابع جنگلی را تهدید می‌کند، اشاره کرد.

او همچنین در رابطه با آلودگی شهر تهران در گفتگو با ایسنا می‌گوید: «در سال ۱۳۵۶ در مورد آلودگی هوا در شهر تهران مطالعه می‌کردم که در آن زمان مشخص شد تهران ظرفیت ۴ میلیون نفر جمعیت را ندارد در حالی که امروز جمعیت ثابت و شناور آن به مرز ۱۷ میلیون نفر رسیده است و روزی ۱۹۶۰ خودرو نیز شماره گذاری می‌شود. مشکل تهران قابل حل است فقط یک اراده می‌خواهد».

مه‌لقا ملاح در سن ۹۶ سالگی همچنان به فعالیت‌های خود در راه بهبود وضعیت محیط زیست ادامه می‌دهد.

افزودن نظر جدید