برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

ملیکا شریفی نیا: تاجي را عاشقانه دوست داشتم

مليکا شريفي نيا در سينما با «مهمان مامان» مهرجويي به ياد آورده مي شود. او بار ديگر در فيلمي از اين کارگردان حضور پيدا کرده و «اشباح» را با بازي او در جشنواره سي و دوم ديديم. شريفي نيا در «خواب زده ها» ي جيراني هم نقش کوتاهي دارد و به نظر مي رسد اخيرا تصميم گرفته از تلويزيون فاصله بگيرد و بيشتر در هواي سينما نفس بکشد، آن هم با نقش هاي متفاوت.
ملیکا شریفی نیا: تاجي را عاشقانه دوست داشتم

به گزارش چهره نیوز، مليکا شريفي نيا در سينما با «مهمان مامان» مهرجويي به ياد آورده مي شود. او بار ديگر در فيلمي از اين کارگردان حضور پيدا کرده و «اشباح» را با بازي او در جشنواره سي و دوم ديديم. شريفي نيا در «خواب زده ها» ي جيراني هم نقش کوتاهي دارد و به نظر مي رسد اخيرا تصميم گرفته از تلويزيون فاصله بگيرد و بيشتر در هواي سينما نفس بکشد، آن هم با نقش هاي متفاوت. او در گفت و گو با بانی فیلم از نقش و فیلم جدیدش گفته.

  
اين روزها جشنواره را دنبال مي کنيد؟
- بله تا جايي که فرصت شده، ديده ام. در اين هفت هشت فيلمي که تماشا کرده ام، بهترين آنها «چند متر مکعب عشق» بود. خيلي لذت بردم و به نظرم حقش است که جايزه ها را درو کند.
فيلم هاي کارگردان هاي جوان بيشتر مورد استقبال قرار گرفته اند.
- ما جوان هاي با استعداد در ايران زياد داريم. کساني که تا امروز فرصت خودنمايي پيدا نکرده اند و وقتي اين فرصت برايشان پيش مي آيد نهايت استفاده را مي کنند. آنان بسيار انگيزه دارند و راه خوبي پيش رويشان باز شده است.
به نظر شما ريتم کلي فيلم هاي جشنواره امسال دچار اشکال نيست؟
- بايد ابتدا در نظر گرفت فيلم در چه ژانري قرار دارد و بعد ريتم را بر همان مبنا سنجيد. شما نمي توانيد از يک فيلم اکشن، ريتم يک فيلم ملودرام را طلب کنيد و ... . بايد ابتدا فضاي فيلم را درک کرد و بعد بررسي کرد که ريتم آن را به خوبي جلو برده اند يا نه؟ وقتي قهرمان قصه يک شخصيت عادي است با زندگي روزمره، دليلي ندارد ريتم روايت ما تند باشد، چون زندگي ما به آن ميزاني که شايد در نظر ما باشد، تند نيست. تاکيد دارم که هر فيلم را بايد در چارچوب و مختصات ساختاري خودش سنجيد. گذشته از اين، من همه فيلم ها را تماشا مي کنم، اما خودم را در جايگاه قضاوت قرار نمي دهم. اين کار من نيست. کساني که اين فيلم ها را ساخته اند، در سطحي ترين نگاه، يک قدم برداشته اند و کاري انجام داده اند. اين موضوع خيلي اهميت دارد. کسي که خارج از گود مي ايستد و ايرادهاي بي پايه و اساس مي گيرد، بهتر است ببيند اگر خودش دست به کار مي شد، چه مي کرد؟
بپردازيم به «اشباح» و تاجي که شما را در نقشي مشابه آن به ياد ندارم.
- من تاجي را عاشقانه دوست داشتم. لحظه به لحظه اش را زندگي کردم. مدت ها بود منتظر به دست آمدن چنين فرصتي بودم. دلم مي خواست در يک فضاي جدي و قدري تراژيک نقش بازي کنم. من بيشتر در کار کمدي جا افتاده ام و اغلب پيشنهادهايم نيز در همين رديف قرار مي گيرد. براي بازيگر کمتر پيش مي آيد نقشي متفاوت از نقش هاي قبلي اش بازي کند و ديده هم بشود، اما فکر مي کنم در فيلم آقاي مهرجويي اين اتفاق براي من افتاده است. خيلي خوشحالم که در «اشباح» بازي کردم، چون عرصه جديدي را  روي من گشود. با اين فيلم توانستم توانايي هايم را در زمينه هاي جدي و درام هم نشان بدهم.
چطور توانستيد به اين کاراکتر نزديک شويد؟
- بازيگر بايد همه آدم هاي جامعه را زير ذره بين قرار بدهد. از دوران کودکي خودم را عادت دادم بيشتر بين مردم باشم. با مترو اين طرف و آن طرف مي روم. براي خريد حتما به بازارهاي شلوغ تر مي روم. حتي به شهرها و کشورهاي مختلف هم که مي روم به آدم هايي که در انسان بودن با ما مشترک هستند، دقت مي کنم. ساده زندگي کردن و روستايي بودن را حتي دوست دارم. عادت دارم براي ايفاي نقشي که به من پيشنهاد شده چند نمونه بيروني پيدا کنم تا رفتارم را با آنان تطبيق دهم. من آدم هايي از جنس تاجي را مي شناسم، همانطور که دخترک فيلم «مهمان مامان» را هم مي شناختم. بعد از آن تجربه هم به من مي گفتند چقدر خوب چادر سر مي کني. من بانوان چادري را نگاه مي کنم و دوست شان دارم، چون معتقدم افراد خوش قلبي هستند. همين تعلق خاطر من را به آنان نزديک مي کند. حتي وقتي در يک مکان عمومي باشم نشست و برخاست با آنان را به ديگران ترجيح مي دهم.
نقش شما در فيلم مهرجويي با وجود اينکه بلند نبود؛ تاثير اساسي داشت.
- تاجي خيلي دراماتيک و تاثيرگذار بود. اين کاراکتر حتي دراماتيک ترين نقش در کل فيلمنامه بود. او بچه اش را نگه مي دارد و همين کارش سرنوشت همه را تغيير مي دهد. نقش بايد کيفيت داشته باشد. کميت مهم نيست. ريتم فيلم در زمان گذشته نسبت به زمان آينده خيلي بالاتر بود، چون حجم اتفاقات زيادتر بود.
از «خواب زده ها» هم صحبت کنيد.
- اسم کاراکتر من در «خواب زده ها» نگين است. يک فيلم فانتزي است با ته مايه هاي کمدي. من اين جنس از فيلم ها را زياد تجربه کرده ام، اما اين کاراکتر هم به خاطر اينکه مربوط به طبقه پايين جامعه است، براي من جاي کشف زيادي داشت. نگين دختري زبر و زرنگ است که ياد گرفته گليم خودش را از آب بيرون بکشد. در اين پروژه با جيراني کار کردم و اين افتخاري بود که تا پيش از اين نصيب من نشده بود. من در جريان همه فيلم نيستم، اما مي دانم آن قسمتي که مربوط به خودم است شيرين از آب در آمده و اميدوارم مردم هم دوست داشته باشند.
در اين دو فيلم حاضر در جشنواره نقش هاي کوتاهي داريد. هنگام پذيرش پروژه نگران اين نبوديد که چطور حق مطلب کاراکترها ادا شود؟
- در بازيگري هر حرکت، ميزاني دارد. اگر بازيگر درست همانطور که بايد ايفاگر نقش باشد عمل کند، طبق قواعد استاندارد فيلمسازي ديده خواهد شد. بازيگري که مي خواهد با يک بازي اگزجره تک سکانس خود را بيشتر و پررنگ تر جلوه دهد، قطعا شکست مي خورد. براي تله فيلم ها حساسيت چنداني به خرج نمي دهم چون به هر حال زندگي من از بازيگري مي گذرد، اما در پروژه هاي سينمايي حتما برايم اهميت دارد با چه کارگرداني کار مي کنم. من دوست دارم در کنار آدم هايي باشم که پس از پايان کار چيزي به معلوماتم اضافه شده باشد.  به همين دليل است که در کارنامه من نام هاي شاخصي به چشم مي خورد.
براي سال کاري پيش رو برنامه اي داريد؟
-ترجيحم اين است که کمتر کمدي کار کنم و بيشتر به درام بپردازم. تاثيرگذاري نقش بيش از هر چيزي براي من اهميت دارد و اين روزها دلم مي خواهد کاراکترهايي به من پيشنهاد شود که من را به زحمت بيندازد و حتي در خواب هم از دست شان راحت نباشم.

افزودن نظر جدید