برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
در نشست نقد و بررسی خرابات مطرح شد؛

دشواری‌های ساخت یک مستند پژوهشی/ ریشه‌های تصوف بررسی شد

در نشست نقد و بررسی مستند «خرابات» درباره موضوع اثر و روند ساخت آن توضیح داده شد.
دشواری‌های ساخت یک مستند پژوهشی/ ریشه‌های تصوف بررسی شد

به گزارش چهره‌نیوز، به نقل از خبرگزاری مهر، « خرابات»  عنوان فیلم مستندی پژوهش محور است که به واکاوی ریشه های تصوف در ایران می پردازد. سیر تحول و دگرگونی سلسله ها از دیگر بخش های این مستند است. سلسله  های فعال صوفیه همچون خاکساریه، قادریه، نعمت اللهی، چشتیه، نقشبندیه و...  در این مستند معرفی می‌شوند. این فیلم سه شنبه شب در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان به نمایش درآمد. نویسندگی، کارگردانی و پژوهش خرابات را  آرش اسحاقی و تهیه کنندگی آن را طلا آزاد روش بر عهده داشتند.

در نقد و بررسی این فیلم، طلا آزاد روش تهیه کننده فیلم از سختی‌های تولید این اثر گفت و عنوان کرد: سفر به ده استان و خارج از کشور برای تولید این فیلم با هزینه شخصی کار بسیار دشواری بود.

وی وجود خطوط قرمزها و راضی کردن بزرگان سلسله برای فیلمبرداری را از دیگر مشکلات برشمرد.

آرش اسحاقی کارگردان خرابات نیز در پاسخ پدرام اکبری مجری این جلسه از روند ساخت و پژوهش این مستند گفت و متذکر شد: تصوف مقوله بسیار گسترده ای است و در یک فیلم یک ساعته نمی گنجد و بنده دوست داشتم اثری جامع برای شناخت ابتدایی  مخاطبان ساخته شود تا دغدغه مندان این عرصه، ادامه دهنده این راه باشند و در باره هر کدام از مبانی تصوف یا هر سلسله ای فیلم جداگانه بسازند.

امیر کاووس بالا زاده، منتقد فیلم با بیان اینکه فیلم خرابات داستانهای پراکنده دارد، گفت: ای کاش کارگردان به یک  موضوع  می پرداخت تا مخاطب بهترارتباط برقرار می کرد.

وی به ذکر خاطره ای در این زمینه پرداخت و حکایتی از تجربه  شخصی  و  حالت معنوی اش در میان فرقه های صوفی روایت کرد. داستانی که اگرچه با موضوع فیلم خرابات مرتبط نبود اما به عنوان تجربه ای شخصی در این زمینه بیان شد.

در ادامه آرش اسحاقی در دفاع از فیلم گفت: این اثر به هیچ وجه پراکنده نیست و نخستین اثر درباره تصوف است که منسجم و روشمند موضوع را پرداخت می کند، همین که مخاطبان خرابات پس از دیدن این اثر واکنش مثبت دارند می توان دلگرم بود.

وی در ادامه گفت: من تا جایی که توانستم از داوری شخصی پرهیز کردم و در ساخت این فیلم  احساسات شخصی را راه ندادم.

همچنین در خاتمه پدرام اکبری، این فیلم را اثری ارزشمند دانست و آن را همانند کتابی تشبیه کرد که صدها کتاب را در خود نهادینه کرده است.

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید