برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

نوازندگان ارکستر جوانان جهان و سمفونیک تهران تمرین کردند

نخستین تمرین مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران برگزار شد.
نوازندگان ارکستر جوانان جهان و سمفونیک تهران تمرین کردند

به گزارش چهره‌نیوز، به نقل از ایسنا، بنیاد رودکی اعلام کرد که اولین تمرین مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران ۱۳ مردادماه با حضور رهبران این دو ارکستر در دو بخش مختلف انجام شد؛ ابتدا نوازندگان ارکستر جوانان جهان به رهبری دامیانو جورانا تمرین کردند و سپس هر دو ارکستر ادغام شدند و تمرین مشترکی را به رهبری نصیر حیدریان انجام دادند.

در این تمرین‌ که از ساعت اولیه صبح آغاز شد و تا ظهر ادامه داشت، این دو ارکستر بخش‌هایی از قطعات سمفونی ۷ شوبرت، سمفونی ۴ شومان را به‌طور مشترک نواختند.

لوریس چکناوریان که رهبری شب دوم اجرا را برعهده دارد، به تماشای تمرین این دو ارکستر نشست.

کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران با رهبری لوریس چکناوریان روزهای ۲۰ تا ۲۲ مردادماه ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

همچنین نصیر حیدریان درباره همکاری با این ارکستر، گفت: کار خیلی خوب و مثبتی انجام شده و باید آن را به فال نیک گرفت. برای حرفی که می‌زنم دلیل دارم. یکی از دلایلم این است که ارکستر جوانان جهان همان‌طور که از نامش پیداست، شامل نوازندگان تمام کشورهای دنیا اعم از آلمان، ترکیه، آمریکا و ... است. نوازندگان ما باید در وهله اول شاهد آن باشند که در عیان ارکستر سمفونیکی، خود را به درجه مقایسه رسانده و ببینند هریک در چه سطحی از نوازندگی قرار دارند. آن‌ها باید بدانند که رقابت‌ها در چه سطحی است. سطح این رقابت‌ها همیشه به پیشرفت کار کمک زیادی کرده است.

او توضیح داد: من قرار است در آخرین شب، قطعات سمفونیک ۷ شوبرت که به اشتباه ۸ خوانده می‌شود و سمفونی ۴ شومان را در این کنسرت رهبری کنم.

وی اظهار کرد: برای ارکستر سمفونیک تهران خیلی خوب است که قطعات، تکنیک و زبان موسیقی، نوازندگان را می‌سازد و سطح آن‌ها را بالا می‌برد، حتی بچه های ارکستر جونان جهان و مایستر آن‌ها معتقد بودند که قطعات انتخاب‌شده سنگین هستند.

او درباره سطح نوازندگی اعضای ارکستر و در مقایسه با یکدیگر نیز گفت: قطعا مقایسه دو گروه ارکستر، کار درستی نیست، چون بیشتر دانشجو هستند و سابقه نوازندگی را به‌صورت مرتب داشته و تمرینات کاملا مدونی دارند. ما در شهر گراتس ۸ کنسرت در سال داریم که بسیار برنامه فشرده‌ای است، اما نوازندگان همیشه در مرحله آمادگی قرار دارند. بچه‌های ما هرچه می‌نوازند، غرورشان بوده است، اما باید مداوم تمرین داده شوند تا به سطوح بالاتری دست پیدا کنند. اعضای ارکستر سمفونیک تهران پتانسیل بالایی دارند و اگر با آن‌ها به صورت مداوم کار شود، در مدت یکی - دو سال ارکستر سمفونیک مطرحی خواهیم داشت؛ اما انتخاب باید درست باشد. در حقیقت از نظر انتخاب رهبر، باید سخت‌گیرانه عمل کرد.

وی افزود: در اروپا، رهبر را نه به‌خاطر سالن پُر کردن یا خوش‌قیافه بودن، بلکه به‌دلیل این‌که زیر ذره‌بین است، انتخاب می‌کنند. همیشه در تمام دنیا ارکسترها رهبران را انتخاب می‌کنند و از آن‌ها برای دلایل انتخاب‌شان سوال می‌شود.

ارکستر سمفونیک تهران قرار است پروژه مشترکی را با کشور ایتالیا با عنوان «صدای ایتالیا برای ایران» برگزار کند و نصیر حیدریان یکی از سه رهبری است که قرار است در این سه روز روی صحنه برود.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید