برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
این بار نقش‌آفرینی مت دیمون در افسانه چینی خبرساز شد

انتقاد آسیایی‌ها از تبعیض نژادی در هالیوود

انتقاد آسیایی‌ها از تبعیض نژادی در هالیوود

به گزارش چهره نیوز، به نقل از آی سینما، به دنبال پخش اولین تیزر فیلم فانتزی-حماسی «دیوار بزرگ» بار دیگر موجی از خشم نسبت به مساله تبعیض نژادی در هالیوود ایجاد شده است. داستان این فیلم در چین 1000 سال پیش رخ می‌دهد، اما نقش قهرمان اصلی را مت دیمن ستاره سفیدپوست هالیوود بازی می‌کند.

دیمن نقش یک سرباز در چین باستان را بازی می‌کند. «دیوار بزرگ» یک فیلم انگلیسی‌زبان است که به کارگردانی ژانگ ییمو فیلمساز سرشناس چینی ساخته شده و قرار است از فوریه 2017 اکران شود.

اما حضور یک بازیگر سفیدپوست آمریکایی به جای بازیگر آسیایی یا آمریکایی-آسیایی با واکنش بسیار منفی آسیایی‌ها در فضای اینترنت مواجه شده است.

کانستنس وو ستاره برنامه کمدی «مهاجران تازه‌وارد/ Fresh off the Boat» در توییتر به‌شدت به این اتفاق حمله کرده و این فیلم را «افسانه‌ای نژادپرستانه که در آن فقط یک سفیدپوست می‌تواند دنیا را نجات دهد» توصیف کرده است.

وو نوشته است: «قهرمانان ما شبیه مت دیمن نیستند. آنها شبیه ملاله، گاندی و ماندلا هستند. ما به رستگاری نیاز نداریم. ما رنگ پوست و فرهنگ و قدرت و داستان‌های خودمان را دوست داریم.»

دیمن اولین بازیگر سفیدپوستی نیست که در نقشی بازی کرده که انتظار می‌رفت یک آسیایی یا آسیایی-آمریکایی بازی کند. اما فیلم زمانی عرضه می‌شود که خشمی رو به افزایش درباره کمبود شخصیت‌های آسیایی در فرهنگ عامه و کمبود نقش برای بازیگران آسیایی وجود دارد.

انتخاب اسکارلت جوهانسن برای بازسازی انیمه کلاسیک ژاپنی با نام «شبح در پوسته» و بازی تیلدا سوینتن در نقش استاد تبتی در فیلم «دکتر استرنج» هر دو باعث متهم شدن هالیوود به «سفیدکاری» شده است. اصطلاحی که اخیرا زیاد به کار می‌رود و به شکل طعنه‌آمیز به نژادپرستی به نفع سفیدپوستان درهالیوود اشاره دارد.

دیگر نمونه‌های اخیر «سفیدکاری» شامل نقش اما استون ر نقش الیسون ان‌جی در «آلوها» و بازی رونی مارا در نقش تایگر لی‌لی در فیلم «پن» و کل بازیگران فیلم «خدایان مصر» می‌شود.

بازیگران و تماشاگران به شکل مداوم عصبانیت و ناامیدی خود از انتخاب چنین بازیگرانی را در شبکه‌های اجتماعی ابرازکرده‌اند. در ماه می مارگارت چو هشتگ #WhiteWashedOut را راه‌اندازی کرد و پروژه #StarringJohnCho با پوسترهای دست‌کاری شده با فوتوشاپ آغاز شد که بازیگران آسیایی-آمریکایی را در نقش‌های اصلی نشان می‌داد تا این تصور که چه کسی می‌تواند بازیگر فیلم‌های بزرگ باشد، تغییر دهد.

افزودن نظر جدید