برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

«دستپخت» به اخلاق و محیط زیست توجه دارد

عوامل برنامه «دستپخت» در نشست این مسابقه آشپزی از ویژگی های آن که به اخلاق و محیط زیست توجه دارد، سخن گفتند.
«دستپخت» به اخلاق و محیط زیست توجه دارد

به گزارش چهره‌نیوز، به نقل از خبرنگار مهر، نشست برنامه تلویزیونی «دستپخت» که از شبکه یک سیما پخش می شود روز گذشته ۳۰ اردیبهشت ماه با حضور شاهرخ امیرمعزی تهیه کننده، وحید حسینی کارگردان، فرانسوا حسین داور بین المللی، سامان گلریز، کامران سروش، الهه سلامی و معین معینی دیگر داوران این مسابقه آشپزی، مجید بهره مند مجری، امیرحسین طالبی مدیر تولید و مجری طرح برنامه و همچنین سایر عوامل آن در لوکیشن برنامه برگزار شد.

حسینی در ابتدای این نشست درباره شکل گیری مسابقه «دستپخت» عنوان کرد: «دستپخت» امروز و بعد از یک سال به عنوان یک دانشگاه آشپزی محسوب می شود و مردم این مسابقه را مثل یک سریال دنبال می کنند. اکنون ۹ شرکت کننده در مدت ۱۰ روز در مسابقه رقابت می کنند و ویژگی این برنامه این است که شرکت کننده ها به تناوب حذف می شوند و روز دهم تنها یک نفر باقی می ماند.

 

توجه به غذاهای سنتی ایران و ملل مختلف

وی با اشاره به غذاهایی که در این برنامه در دستور پخت قرار می گیرند، ادامه داد: ما در این مسابقه به غذاهای محلی گوشه و کنار ایران و همچنین غذاهای سنتی ملل مختلف توجه می کنیم. البته منظور از غذاهای ملل غذاهای فرنگی مثل پاستا یا استیک نیست بلکه غذاهای مطرح و سنتی کشورهایی مکزیک، عرب، ایتالبا، فرانسه و... را در دستور کار قرار داده ایم.

کارگردان برنامه «دستپخت» درواکنش به سوالی درباره حضور خود در این برنامه که باعث استرس شرکت کننده ها می شود، یادآور شد: در این مسابقه هم داوران ما جدی هستند و هم خود ما صریح هستیم. با این حال گاهی به من گفته می شود که به شرکت کننده ها استرس وارد می کنم. اتفاقا باید گفت از آنجایی که حدود ۹۹ درصد این شرکت کننده ها جلوی دوربین نرفته اند من ابتدا با آنها ارتباط دوستانه ای برقرار می کنم تا جلوی دوربین راحت باشند.

امیرحسین طالبی مدیر تولید و مجری طرح برنامه نیز در این نشست عنوان کرد: ما این برنامه را با 6 دوربین ضبط می کنیم و در هر روز 8 ساعت راش داریم که حدود 50 دقیقه از آن را پخش می کنیم.

 

سامان گلریز از ایده پردازان اصلی

شاهرخ امیرمعزی تهیه کننده برنامه نیز درباره حامی برنامه تصریح کرد: این نوع برنامه ها بسیار پر هزینه هستند و ما به دنبال این بودیم که برنامه را آنقدر حرفه ای طراحی و تولید کنیم که یک شرکت قوی هزینه های آن را تامین کند. شرکت های حامی این برنامه نیز در ایران مشغول به فعالیت هستند و کارمندانی را در استخدام خود دارند و اینگونه نیست که ما برای برنامه ای فرمول ها، دکور و شکل و شمایل ایرانی ساخته می شود از برندهای خارجی کمک بگیریم.

وی با اشاره به ایده اولیه «دستپخت» توضیح داد: استارت اولیه «دستپخت» دی ماه سال ۹۳ زده شد و سامان گلریز از ایده پردازان اصلی برنامه بود. هدف اولیه ما هم برای تولید این برنامه این بود که نگرش مردم را نسبت به آشپزی تغییر دهیم.

امیرمعزی به تیم برنامه اشاره کرد و گفت: آن زمان یک نیم نحقیق هفت نفره تشکیل شد که اطلاعات غذای ملل و غذاهای ایرانی را در گوشه و کنار کشور جمع آوری کرد. ما به دستورات اولیه غذاها می پرداختیم و غذاهایی انتخاب شدند که رو به فراموشی بودند. بعد از آن حدود چهار ماه ساخت دکور برنامه طول کشید و ما آغاز به کار کردیم.

 

غذای ایرانی به سادگی در پاریس پیدا نمی شود

فرانسوا حسین داور بین المللی «دستپخت» نیز در این نشست اظهار کرد: برای من جالب بود که غذاهای ایرانی با سبزی های تازه پخته می شود و به هر شهری که می رفتم، می دیدم که غذاهای مخصوص به خود را دارد.

وی ادامه داد: زمانی که غذاهای ایرانی را تست کردم، تصمیم گرفتم طراحی و ایده های جدیدی به آشپزهای ایرانی بدهم. غذای ایرانی در پاریس به سادگی پیدا نمی شود به این دلیل که اروپایی ها غذاهای ایرانی را چندان نمی شناسند.

 

توجه به مسایل محیط زیستی و اخلاق

کارگردان «دستپخت» در بخش دیگر سخنان خود درباره عنوان بین المللی این مسابقه آشپزی بیان کرد: هدف از عبارت بین المللی این است که ما می خواهیم بین المللی شویم. ما با مدارس و موسسه های بین المللی آشپزی در مراوده هستیم تا شرکت کننده ها و داوران ما در در برنامه های آنها و شرکت کننده ها و داوران آنها در مسابقه ما حضور داشته باشند. برای این کار ابتدا لازم بود که این مدارس ما را بپذیرند و حالا بعد از ۱۰۰ قسمت از مسابقه این اتفاق رخ داده است.

سامان گلریز در پایان این نشست عنوان کرد: برنامه های مسابقه بین المللی معمولا به اسراف توجهی ندارند و اگر غذا کمی شور و شیرین باشد آن را دور می ریزند. هیچ برنامه ای مثل «دستپخت» به مسایل زیست محیطی واکنش نشان نداده است اما برنامه ما در وهله اول به اخلاق و در وهله دوم به محیط زیست توجه دارد.

 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید