برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

راز محبوبیت محسن چاوشی

هیچوقت، هیچوقت اجرای صحنه‌ای نداشته باشی، هیچوقت روی خوش به تلویزیون و رادیو و رسانه‌های مکتوب نشان نداده باشی، حتی تازه‌ترین مصاحبه‌ات با تصویرسازی و عکس‌های تزئینیِ هزاربار دیده شده منتشر شده باشد، بعد در این شهرآشوب موسیقی بشوی «محبوب‌ترین»، «بی‌رقیب‌ترین» و آهنگ‌هایت برای سریال شهرزاد بشود «بهترین».
راز محبوبیت محسن چاوشی

به گزارش چهره‌نیوز، محمد اشعری نوشت:

محسن چاوشی -بی‌شک و بدون ادا و اطوارهای طرفدارانش- خاص‌ترین خواننده ایران است؛ کسی که بدون اولین پایه‌های کسب شهرت و محبوبیت (همان کنسرت و حضور رسانه‌ای)، توانسته در این جایگاه قرار بگیرد. رازهای محبوبیت محسن چاوشی چیست؟

[بسیار کوتاه و تیتروار به این ویژگی‌ها اشاره می‌کنم که مناسب این رسانه باشد؛ وگرنه این‌ها تنها اشاره‌ای است برای بحث‌هایی مفصل و چالش‌برانگیز]

 

 محسن چاوشی مرموز است

از مجامع عمومی کنار کشیدن، مصاحبه نکردن، عکس‌های مکش‌مرگ‌ما منتشر نکردن و حداقلِ اطلاعات از زندگی شخصی و کاری درز کردن، همه این‌ها چاوشی را مرموز و دست‌نیافتنی می‌کند. این روش، عطش همگان را روز به روز افزایش می‌دهد. کافی است اینستاگرام‌اش را مدتی ببندد تا خبرش همه جا را بگیرد، کافی است در کانالش خیلی ساده بنویسد خداحافظی تلخ با شهرزاد! تا کلی حدس و گمان شکل بگیرد و همه درباره اختلاف احتمالی چاوشی و شهرزاد حرف بزنند(!) و بعد معلوم شود نام آخرین همکاری او با سریال روی به پایانِ شهرزاد است و کلی مثال دیگر. چاوشی هرچند گاهی از این سکوت و رازآمیزی ضرر کرده ولی در طول زمان، سود بسیاری برده است و برای همین، چنین روشی را انتخاب کرده. روشی که با شخصیت گوشه‌گیر او عجین است؛ شهوت شهرت را بکش، مشهور شو!

 

 محسن چاوشی انتخاب‌های درستی دارد

از خوش‌شانسی است یا هوشمندی یا ترکیب هردو؛ چاوشی در این سال‌ها و در اغلب انتخاب‌هایش، بهترین زمان و رسانه را انتخاب کرده. مد است ولی آهنگی برای سال تحویل نمی‌خواند، از قضا زمانی تسلیم اصرار تهیه‌کننده‌ها می‌شود که جو عمومی آماده پذیرش کار تلخی چون «سال نو یعنی تو» است. با سریالی همکاری نمی‌کند ولی از قضا سریالی را انتخاب می‌کند که هم ناجی شبکه نمایش خانگی می‌شود و هم به دلیل سوژه‌اش محبوب‌ترین اثر سال لقب می‌گیرد و نقل مردم می‌شود. این انتخاب‌های درست و همینطور رعایت زمان مناسب برای انتشار آلبوم را نمی‌شود فقط به شانس ربط داد.

از سویی دیگر، چاوشی معمولا [این گزاره، چند استثنا دارد] کارهایی را انتخاب می‌کند که به شدت از نظر حسی و عاطفی با آن ارتباط برقرار می‌کند، به خوبی می‌داند که با صدایش هماهنگ است و در نتیجه بهترین و هماهنگ‌ترین اثر در فرم و محتوا را تولید می‌کند. در مصاحبه‌اش با ویژه‌نامه نوروزی «تجربه» دقیقا به همین حس‌های عاشقانه اشاره می‌کند و نتیجه‌ای که منجر به «کجایی» می‌شود. ضعف‌های آشکار چنین قطعه‌ای، به دلیل چفت و بست و حس فراوانش، فراموش می‌شود، چون مخاطب حس را می‌پذیرد و همراهش می‌شود. چاوشی هرجا لازم باشد حتی از صدای نرم و سنتی «سینا سرلک» استفاده می‌کند تا حس و حال مدنظرش منتقل شود. حس‌ات را تحویل بگیر، موفق شو!

 

 محسن چاوشی شعرشناس است

یا خودش مدتی است به شدت درگیر شعر شده یا مشاوران خیلی خوب و حاذقی دارد. شعرها و ترانه‌های انتخابی چاوشی، در هر زمینه بهترین هستند. به ذهن چه کسی می‌رسید که برای اولین تجربه در یک داستان عاشقانه پر سوز و گذار، سراغ «وحشی بافقی» برود و چند بیت از چند شعر مجزای او را برای «همخواب» بخواند. چاوشی بلافاصله پس از آن، سراغ ترانه‌ای امروزی از دوست و شاعر قدیمی‌اش «حسین صفا» می‌رود، سپس خودش دست بکار می‌شود. بعد از این تجربه‌ها، پیله‌اش را می‌شکند و سراغ شاعران مشهور یا گمنامی می‌رود که آثار خوب و متناسبی با حال و هوای سریال دارند. فرقی نمی‌کند شاعر ناشناخته‌ای چون جهانگیرعصر باشد یا بوالحسنی و نظری. در همه این تجربه‌های تازه، دو نکته مشترک است؛ شعرها و ترانه‌ها بسیار قابل اعتنا هستند و از همه مهم‌تر اینکه به صدای خش‌دار چاوشی -عجیب- می‌خورند! نمونه‌اش همین اثر آخر «خداحافظی تلخ» که حتی اگر بارها شنیده باشیمش (حتی با صدای خود فاضل نظری)، نمی‌توانیم انکار کنیم که چاوشی روایت متفاوت و شنیدنی‌ای ارائه داده که شعر مشهور نظری را برای همگان شنیدنی‌تر می‌کند (حتی اگر به ترجیع‌بندش ایراد داشته باشم). درست انتخاب کن، خودت را بالا بکش!

 

 محسن چاوشی همراه موج‌های عمومی است

نگاهی بیاندازید به مجموعه آثار چاوشی قبل از «پاروی بی‌قایق» و پس از آن. چاوشی بدون شعار و ادا، خیلی نرم و نزدیکِ مردم (و نه فقط طرفدارانش) حرکت می‌کند؛ حال مردم خوب است، «برقص آ» را منتشر می‌کند، با عاشقانه‌های موردپسند مردم سخاوتمندانه همراه می‌شود و به اندازه یک آلبوم کامل برای شهرزاد مایه و وقت می‌گذارد و اثر تولید می‌کند. حتی زیرپوستی اثری می‌خواند که بخش دیگری از مردم را درگیر می‌کند. تا شادی عمومی از توافق هسته‌ای را می‌بیند، ولو در ساده‌ترین شیوه ممکن، شادی را در قطعه‌ای می‌ریزد و «قلاش» را به سایت‌های موسیقی می‌دهد (حتی اگر اتفاقی باشد!). این‌ها یعنی چاوشی چقدر خوب خواسته عمومی را درک می‌کند و چقدر درست نبض جامعه را در دست دارد. همراه مردم باش، محبوب شو!

 

 محسن چاوشی دربند طرفدارانش نماند

می‌رسیم به مهم‌ترین آیتم این مطلب؛ «با صدای محسن چاوشی» شاید نوشتن این جمله در پوستر و جلد سریال شهرزاد باعث فروش بیشتر این سریال شده باشد ولی دستاورد مهم‌تری برای محسن چاوشی داشت. اینکه او را از لاک بسته طرفداران و چاوشیست‌ها بیرون کشید، به سطح جامعه آورد و مخاطبان سختگیر و پیگیر تازه‌ای برایش ساخت. خیلی‌ها بودند که از محسن چاوشی -نشنیده- بدشان می‌آمد، نسبت به صدای خش‌دارش گارد داشتند و حتی تعصب بی‌منطق و بیش از حد طرفداران چاوشی، آنها را پس می‌زد. ولی شهرزاد توانست چاوشی را بی‌فیلتر با «مردم» مواجه کند. طرفدارانی که تا دیروز برای صدای چاوشی ابروها را در هم می‌کشیدند، احتمالا حالا دربه‌در منتظر جدیدترین آثار و آلبوم او هستند و این حاصل انتخاب شجاعانه او برای همکاری با سریال شهرزاد است. هوشمندی و شاید «آن» چاوشی است که بدون کوتاه آمدن از توقع‌ها و ایده‌آل‌های طرفداران، قشر جدیدی به جامعه مخاطبانش اضافه می‌کند. شجاع باش، برنده شو!

دیدگاه‌ها

طرفداران محسن خان چاوشیست نیستند طرفداران چاوشی صدای این خواننده رو میشنوند چون صدایی بالا تر از صدای ایشون نیست دوست داریم محسن خان عاشقتیم

طرفداران محسن خان چاوشیست نیستند طرفداران چاوشی صدای این خواننده رو میشنوند چون صدایی بالا تر از صدای ایشون نیست دوست داریم محسن خان عاشقتیم

ما چاووشیسم نیستیممم ما عاشقای چاووشی هستیم افتاااااد ؟؟؟؟

من هميشه به موزيك و شعر توجه ميكنم ودوست دارم جيزاي خوب بشنوم چون موزيك ميتونه تاثيراي خيلي عجيبي رو آدم بزاره پس بايد بدوني چي گوش ميدي جناب محسن خان تمام فاكتورهايي كه ميخوام رو داره حس خوب شعر خوب موزيك عالي تنظيم فوق العاده و و و اينكه هميشه آهنگهاش سنگين هستن مثل البوم پاروي بي قايق كه واقعاً سخته هضم كردن همچين موزيك هايي

من واقعا عاشق صداي محسن خان چاوشي هستم وواقعا زيبا ميخونه وكاملا سنجيده

خلاصه شدش میشه هوش ، هنر ، صدا...

افتخارم اینکه به قول اونها چاوشی ست هستم

چاوشی بودن افتخار است

اقا چاوشی محشر عالی ناب شاهکار دلنیشین ای کاش میشد بوسه زد به صدا ناب اقا چاوشی چه میکنی با روح روان ما اقا چاوشی مانا باشی نازنین

ایشون رقیب ندارند این صدا یه هدیه ی الهیست به این عزیز،،، دیگه این همه حسادت و حاشیه سازی نداره که! آقای چاووشی خاص هستند در همه زمینه های هنریشون مشخصه ما عاشقونه صداشونو دوست داریم و شخصیتشونم مثه کاراشون باوقار و دلنشینه و به داشتن این هنرمند خلاق افتخار میکنیم.

ایشون رقیب ندارند این صدا یه هدیه ی الهیست به این عزیز،،، دیگه این همه حسادت و حاشیه سازی نداره که! آقای چاووشی خاص هستند در همه زمینه های هنریشون مشخصه ما عاشقونه صداشونو دوست داریم و شخصیتشونم مثه کاراشون باوقار و دلنشینه و به داشتن این هنرمند خلاق افتخار میکنیم.

راز محبوبیت محسن چاوشی این است که خودش است و فرم و کلیشه خودش را دارد و خاص است و همچنین فروتنی اوست و اینکه اهل حاشیه نیست و نقد دیگران آزارش نمیدهد و به حاشیه ها توجهی نمیکند و خودش را درگیر نمیکند و همچنین از تجربه پیشکسوتان خودش بخوبی درس گرفته چه آنها که موفق بوده اند و چه آنهایی که محو شده اند و این مطالبی که مثلآ الآن دیگر سطح توقع و انتظار مردم بالا رفته مغرورش نمیکند و تغییرش نمیدهد و همیشه همان است که از ابتدا بود. محسن چاوشی ، محسن چاوشی است.

محسن عزیز سلام مدتی است با سریال شهرزاد پیدات کردم و صدایت دلنشین و عالی است طوری این حس آهنگ را به من انتقال می دهی که چشمانم پر از اشک می شود . از گوشه نشینی ات خوشم میاد از اینکه با مطبوعات کاری نداری بی اندازه سپاسگذذارم این که شعر هایت آهنگ هایت آنچنان در دل ثبت می شو د خوشحالم شاید تنها کسی هستی که در ایران این ویژگی را داری که ترانه هایت را سالهای سال می شود گوش داد ممنو ن از تو

افزودن نظر جدید