برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

سرو ابرکوه پر بازدیدکننده ترین میراث طبیعی فلات مرکزی ایران

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد گفت: درخت کهنسال سرو ابرکوه هر ساله به ویژه در ایام نوروز یکی از اهداف سفر گردشگران به شمار می رود.
سرو ابرکوه پر بازدیدکننده ترین میراث طبیعی فلات مرکزی ایران
به گزارش چهره‌نیوز، به نقل از خبرگزاری مهر، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد گفت: درخت کهنسال سرو ابرکوه که به واسطه قدمت طولانی آن در اوایل دهه گذشته به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شد، هر ساله به ویژه در ایام نوروز یکی از اهداف سفر گردشگران به شمار می رود. به عنوان نمونه در ایام تعطیلات نوروز سالهای قبل بین ۴۰ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر از این درخت کهنسال بازدید داشتند.
 
اکبری گفت: بدیهی است چنین توجهی به ذخایر ژنتیکی کشور مؤید احترام و ارتقاء فرهنگ طبیعت دوستی مردم در سال های اخیر است. اگر چه طی نیم قرن اخیر بدرفتاری با میراث های طبیعی به کرات در کشور وجود داشته است اما این حجم استقبال از یک پدیده ارزشمند طبیعی که در دوران طولانی زندگی خود هزاران موانع اکولوژیک و استرس ها و تنش های محیطی را پشت سر گذاشته نشان از ارتقاء آگاهی زیست محیطی مردم را دارد و خوشبختانه تغییراتی که طی ۵ سال اخیر در روند مدیریت این میراث فرهنگی ارزشمند اتفاق افتاده موجب بهبود سلامتی و شادابی درخت شده و بسیار مورد استقبال طبیعت دوستان واقع شده است.
 
اکبری اظهار کرد: از جمله این اقدامات جراحی تنه درخت سرو ابرکوه بود که با کمک متخصصان استانی و کشور انجام شد و در نوع خود از بزرگترین عملیات های جراحی بر روی تنه سوزنی برگان کهنسال بوده است.
 
وی گفت: از آنجائیکه که در دوران گذشته تنه اصلی درخت به واسطه آتش سوزی دچار آسیب جدی شده و حفره بزرگی در درون تنه ایجاد شده بود، امکان افتادن درخت بدلیل طوفان های شدید منطقه دور از ذهن نبود و همین احتمال موجب افزایش حساسیت کارشناسان و اعضای کارگروه مدیریت سرو ابرکوه شده و پس از یک سال بررسی های میدانی، مطالعاتی و ارتباطات گسترده با متخصصان دنیا با استفاده از یک الگوی بومی نسبت به ترمیم تنه درخت اقدام کردند.
 
این مسئول در ادامه عنوان کرد: علاوه بر آن مهار شاخه ها، مبارزه بیولوژیک با آفات، اصلاح سیستم آبیاری، همراه سازی فضای سبز پیرامونی با شرایط اکولوژیک درخت، محدودسازی دسترسی به منظور پیشگیری از کوبیدگی خاک و آسیب فیزیکی به تنه درخت از جمله اقداماتی بوده که در راستای حفظ سلامتی این ذخیره ارزشمند طبیعی انجام شده است و بدیهی است کسانی که قبلا" از این درخت بازدید کرده و اخیراً از آن بازدید کنند متوجه این تغییرات خواهند شد.
 
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد خاطر نشان کرد: همکاری مردم محلی و نیز مسافران و بازدید کنندگان در بهبود شرایط سلامتی درخت موثر بوده است و ادامه این همکاری موجب سربلندی و احساس افتخار برای کارگروه مدیریت سرو ابرکوه، مردم شهرستان، استان و کشور در برابر هزاران بازدید کننده خارجی است که از این درخت بازدید می کنند.
 
وی افزود: از هموطنان عزیز برای بازدید از این ذخایر ژنتیکی ارزشمند و همکاری و ارائه پیشنهاد در مدیریت بهتر این میراث طبیعی ارزشمند دعوت بعمل می آید.
 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید