برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

آل احمد یک رسم و طریق است

نشست دانشجویی با نام کنگره بزرگ زندگی و زمانه جلال آل احمد به همت انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی برای اعتلای فهم عامه در میان مردم و به ویژه دانشجویان در حوزه های ادبیات، جامعه شناسی، فلسفه، علوم سیاسی با رویکرد جامعه شناسی ادبیات برگزار شد.
آل احمد یک رسم و طریق است

به گزارش چهره نیوز به نقل از ایرنا, خبرنگار  حوزه کتاب و ادبیات به اعتقاد سخنرانان در این نشست، مطالب ارایه شده پیش درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات بود که دامنه وسیع و عمیق دارد و می تواند به علاقه مندان و محققین در شناخت شخصیت جلال آل احمد کمک کند.

همچنین در این کنگره علل شکل گیری سوژه هایی چون غرب زدگ، در خدمت و خیانت روشنفکران، تات نشینان بلوک زهرا، مدیر مدرسه که بعد ها به عنوان مهم ترین آثار جلال شناخته شد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

**جلال زینت المجالس نبود

دوست و یار دیرین جلال آل احمد با بیان این که جلال هرگز در عمرش زینت المجالس نبود، گفت: جلال یک اسم نیست بلکه یک رسم و طریق است.

غلام رضا امامی دوست و یار دیرین جلال آل احمد و برنده 4 جایزه ادبی جهانی از جشنواره های بین المللی و ویراستار کتاب 'در خدمت و خیانت روشنفکران'، با اشاره به شخصیت جلال در حاشیه نشست دانشجویی با نام کنگره بزرگ زندگی و زمانه جلال آل احمد به خبرنگار ایرنا گفت: این مرد از سنتی ترین قشر جامعه برخاست .

ویراستار کتاب 'در خدمت و خیانت روشنفکران' ادامه داد که جلال یک اسم نیست بلکه یک رسم و طریق است و افزود: جلال فقط نام یک بزرگراه در تهران نیست .

او تاکید کرد که راه جلال باید بزرگ باشد و افزود: جلال نبض زمانه و نبض مردم دوره خود بود و زبان مردم خودش را دریافت.

امامی در ادامه بیان شخصیت جلال آل احمد گفت: جلال یک بعدی نبود و در یک خط نمی رفت، هم به مسکو و مکه و هم قم و رم رفت.

وی تاکید کرد که جلال آل احمد هرگز چریک نبود اما صفت بارز او دلیر بودنش بود و دست هیچ کس را نبوسید و بر عقیده اش پایدار بود.

دوست و یار دیرین جلال آل احمد در پایان با بیان این که زیباترین قصه جلال زندگی اش بود گفت:این زندگی پر جلال و پر شکوه بود.

 

**هر پدیده ادبی سه بعد دارد

مرتضی کتبی یکی دیگر از حاضرین در این نشست نیز در ادامه به خبرنگار ایرنا گفت: آل احمد در بخش اول یعنی بخش تولید قرار داشت و در قسمتی هم در بخش دوم به عنوان ناشر ولی از بخش سوم که خواننده ها هستند هیچگونه اطلاعی در دست نیست.

جامعه شناس در حوزه ادبیات و دارنده 2 نشان دکتری از دانشگاه سوربن فرانسه و مترجم کتاب «غرب زدگی» به زبان فرانسوی، به بخش دوم جامعه شناسی ادبی به عنوان شاخه دیگری از جامعه شناسی پرداخت و گفت: در این بخش ذهن و فکر نویسنده با ساختار های اجتماعی نزدیک است مانند کتاب مدیر مدرسه.

کتبی گفت: قلم جلال آزاد و راحت بود و هرچه که به فکرش می رسید را می نوشت.

وی با اشاره به این که جلال با حربه قلم به میدان نبرد فرهنگی آمد گفت: جلال علمدار جنگ فرهنگی با غربزدگی بود.

این مترجم گفت: جلال صادق بود و صداقتش او را هدایت کرد. هرچیزی که می گفت، می نوشت . قلمش به کلی آزاد بود و غیر قابل تقلید.
 

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید