برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

در حاشیه هفتمین روز جشنواره فیلم فجر/ از انتقادهای مکرر کمال تبریزی تا دل ِبابک حمیدیان

هشتمین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره فیلم فجر در حالی با اکران تازه ترین ساخته کمال تبریزی بار دیگر شاهد حضور پرشور مخاطبان در نخستین ساعت اکران کاخ جشنواره مواجه بود که انتقادهای این کارگردان به مساله ممیزی، نقش بارش باران در تغییر فضای جشنواره و جمعیت بالای مردم جلوی در سالن همایش های برج میلاد از مهمترین حواشی این روز به شمار می آیند.
در حاشیه هفتمین روز جشنواره فیلم فجر/ از انتقادهای مکرر کمال تبریزی تا دل ِبابک حمیدیان

به گزارش چهره نیوز بهنقل از ایرنا، روز گذشته (یکشنبه) در برج میلاد و اطراف سالن همایش های آن (کاخ جشنواره) نیز حواشی فراوانی را شاهد بود که بر چهره این روز هم خاطره ای از نقش گذاشت به ویژه آنکه بارش نم نم باران نیز جلوه ای خاص به هشتمین روز جشنواره فیلم فجر داده بود.

** ... و بالاخره باران

هر چقدر جشنواره سی و دوم فیلم فجر در بهمن ماه سال گذشته (1392) با روزهای سرد و برفی همراه بود، جشنواره سی و سوم گویا سیاست تغییر نگرش فرهنگی دولت یازدهم را به وضعیت جوی و آب و هوایی تهران نیز انتقال داده بود، به شکلی که تمامی هفت روز سپری شده جشنواره سی و سوم در برج میلاد نه تنها شاهد هیچ نوع اثری از سرمای زمستان نداشت که حتی هوای آفتابی و بهاری آن تا حدی سخنان هنرمندان و حاضران در این رخداد را به این سو سوق داده بود که انگار بهار امسال پیش از طبیعت به جشنواره فیلم فجر دولت یازدهم آمده است.

اما بالاخره مرغ آمین آسمان پایتخت در نوزدهمین روز بهمن ماه دعای طلب چهره زمستانی هنرمندان و خبرنگاران حاضر در برج میلاد را به گوش خداوند رساند و برج میلاد و میهمانان آن که بهانه بزرگترین جشن ملی سینمای ایران در دهه فجر در کاخ جشنواره جمع شده بودند شاهد ریزش نم نم باران در نخستین ساعات غروب آفتاب بودند.

همهمه و پچپچه ریزش باران چنان با سرعت در راهروهای سالن همایش های برج میلاد پیچید که اغلب حاضران خود را به محوطه باز برج میلاد رساندند و ضمن تکرار شکر خداوند سبحان هر یک نگاهی، آهی و بهانه ای از دل گویه های شان را با کوک نوازشگر قطرات باران دل کوک کردند و فارغ از جشنواره دل به طراوت برخواسته از باران در برج میلاد سپردند.

** انتقاد مکرر کمال تبریزی

کمال تبریزی کارگردان شناخته شده سینمای ایران که با فیلم «طعم شیرین خیال» برنامه نخستین اکران روز هشتم جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داده بود، علاوه بر آنکه موج گسترده ای از اهالی هنر و منتقدان را به همراه خبرنگاران همیشه حاضر در این مکان را به برج میلاد کشانده بود، ضمن ابراز رضایت از سحرخیزی برخی هنرمندان و منتقدان، گلایه هایی را از مساله ممیزی در جشنواره امسال مطرح کرد.

وی با بیان آنکه غالبا در طی برگزاری جشنواره فیلم فجر، فیلم ها بدون ممیزی برای مخاطبان پخش می شود و در ادامه و اکران، مسائل مربوط به نظارت و ارزشیابی فیلم اعلام و توسط دست اندرکاران اعمال می شود، گفت: مسئولان به این فیلم دو مورد ممیزی را اعمال کرده و اصرار کردند که دو جمله را از فیلم حذف کنم؛ یکی از آن موارد ممیزی را در صحنه ای که دانشجو از استادش درباره انرژی هسته ای می پرسد شاهد هستیم که به من گفتند این باید تغییر کند و با وجود اصرارهای فراوان من تغییر کرد و انرژی هسته ای شد ، انرژی شیمیایی !

کارگردان «طعم شیرین خیال» در مورد ممیزی دوم نیز خاطرنشان کرد: نکته دیگر زمانی است که شخصیت های فیلم در مورد یک فرد زندانی صحبت می کنند. یکی می پرسد فلانی زندانی سیاسی بوده و در جواب می شنود که ما اصلا زندانی سیاسی نداریم اما به من گفته شد که زندانی سیاسی را از فیلم دربیاورم.

تبریزی که این سخنان را در مراسم معرفی فیلم و روی صحنه سالن سینمایی برج میلاد خطاب به حاضران در سالن عنوان می کرد بعد از آنکه با تشویق بلند و ممتد هنرمندان و منتقدان مواجه شد، اعلام کرد زمان نمایش فیلم خودش با صدای بلند این دو جمله را تکرار خواهد کرد.

و البته ناگفته پیداست که وی به این گفته خود جامه عمل پوشاند و در دو صحنه مذکور در هنگام تماشای فیلم کلماتی که ممیزی شده بودند را با صدای بلند در سالن فریاد زد.

** هیجان و تپش قلب همسر زنده یاد علی حاتمی

مراسم معرفی فیلم «در دنیای تو ساعت چنده؟» نیز با حشایه هایی جالب همراه بود.

مهمترین اتفاق این مراسم معرفی حضور زهرا حاتمی (همسر زنده یاد علی حاتمی کارگردان فقید سینمای ایران) به عنوان بازیگر در این فیلم بود که بعد از بیش از سه دهه دوری از سینما بار دیگر به عنوان بازیگر در یک اثر سینمایی حضور داشت.

وی که در میان تشویق بی امان خبرنگاران، هنرمندان و منتقدان در سالن سینمایی برج میلاد روی صحنه رفته بود گفت: از شدت خوشحالی و هیجان تپش قلب گرفته ام و می خواهم گریه کنم.

همچنین ایرج رامین فر از اساتید طراحی صحنه فیلم کشور که در این اثر سینمای نیز به عنوان طراح صحنه حضور داشت با ذکر اسامی کارگردانان بزرگ سینمای ایران چون بهرام بیضایی، ناصر تقوایی و علی حاتمی بر آنها درود فرستاد و جای آنها را در خیل آثار تولید شده هنر هفتم کشور به شدت خالی دانست.

صفی یزدانیان نویسنده و کارگردان این فیلم نیز با عرض ارادت به سینمای زنده یاد علی حاتمی گفت: تمامی اکران های این اثر سینمایی در جشنواره و اکران عمومی آن را به این هنرمند بزرگ تقدیم می کنم.

** گربه ها هم بازیگرند

اما حاشیه ها و سایه روشن های فیلم «در دنیای تو ساعت چنده؟» مختص به مراسم معرفی نبود و به نشست خبری این اثر سینمای نیز کشیده شد.

در این نشست که با استقبال زیادی هم رو به رو شده بود لیلا حاتمی بازیگر این اثر سینمایی در پاسخ به یکی از پرسش های خبرنگاران و انتقاد از زل زدن حاضران در بازار ماهی فروشان رشت به دوربین سینمایی که فضای این محیط را غیرواقعی کرده بود گفت: وقتی در چنین بازاری زنی بر سر مردی فریاد می کشد حتی اگر دوربین هم نباشد همه به آن صحنه خیره می شوند چه برسد به ما که برای اجرای این مشاجره در بازار دوربین و وسایل سینمایی را نیز به این محیط برده بودیم.

در ادامه پاسخ لیلا حاتمی به این پرسش، علی مصفا همسر این هنرمند که در این فیلم در مقام بازیگر و تهیه کننده حضور داشت با وجود آنکه کمتر اهل رسانه و مصاحبه است اما برای ایجاد فضایی متنوع در این نشست با لحن طنزگونه ای گفت: در آن صحنه به خصوص حتی گربه ها هم نگاه می کردند! چه برسد به مردم.

** قهر میکروفن با صدابردار

نکته جالب دیگر این نشست خبری به آغاز صحبت های امیر حسین قاسمی صدابردار این فیلم باز می گشت.

وی درست زمانی که می خواست صحبت های خود را درباره صدابرداری و شرایط این فیلم آغاز کند ناگهان متوجه شد که میکروفن مقابل او قطع شده و صدایش به مخاطبان نمی رسد که همین مساله و وقوع این اتفاق برای یک صدابردار موجی از خنده را در این نشست نقد و بررسی جاری کرد.

** بابک حمیدیان هم دل دارد!

دیگر حاشیه این نشست به نامه یادداشت گونه بابک حمیدیان بازیگر شناخته شده سینمای ایران درباره فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» باز می گشت.

این بازیگر موفق سینمای ایران با وجود آنکه در این فیلم به عنوان بازیگر حضور نداشت اما به عنوان یک مخاطب آن را دیده بود و بر همین اساس یادداشتی را به عوامل فیلم داده بود تا در ابتدای نشست نقد و بررسی آنرا بخوانند.

حمیدیان در این یادداشت، با ابراز قدردانی از ساخت این فیلم، نوشته بود: «همراه با شما فیلم را دیدم و بسیار گریستم چر اکه من هم عشقی از دست رفته دارم.»

** استارت انتقادها

همزمان با اعلام نامزدهای سه بخش سینما حقیقت (آثار مستند)، نگاه نو (مختص فیلمسازان اول) و هنر و تجربه و بنا به سنت همه ساله جشنواره شاهد لحن اعتراض گونه و گاه انتقادی جاری میان هنرمندان، منتقدان و اهالی رسانه بودیم.

به هر حال حضور برخی نام ها در فهرست اسامی از هنرمندان حاضر در این بخش و عدم حضور نام های دیگر، واکنش هایی را در بین حاضران در برج میلاد با خود به همراه داشت که البته این اتفاق تصویر آشنایی در تمامی ادوار برگزاری این جشنواره در بخش های رقابتی است که مطابق انتظار با رضایت کاندیداها و انتقاد افرادی که نام شان و یا اثرشان در بین فهرست های کسب سیمرغ جشنواره نبوده همراه است.

اما تصویر جالب در این مساله میانجگری و دلداری برخی هنرمندان یا منتقدان و حتی اهالی رسانه از واکنش ها و سخنان اعتراض گونه افرادی است که نام شان و یا اثر سینمایی شان در بین اسامی فهرست کاندیداهای جشنواره حضور ندارد.

تصویری که حداقل طی دو، سه دوره گذشته کمتر شاهد وقوع آن بودیم و همین رخداد و وقوع این تصویر زیبا نشان می دهد که بار دیگر خانواده هنر هفتم ایران در حال صرف کردن فعل اتحاد و تقویت همبستگی اهالی این خانواده با یکدیگر هستند.

** عشق سینماها عکس می خواهند

اتفاقی که از شب هفتم جشنواره به شکل مشخصی به چشم آمد و در هشتمین شب این رخداد جلوه متفاوتی به خود گرفت به حضور انبوه مردم عادی و عشق سینماها در پشت در اصلی سالن همایش های برج میلاد مربوط است که هر کدام آنها تنها منتظر خروج یکی از هنرمندان از این در هستند تا با گوشی های هوشمند خود و یا دوربین های عکاسی تقاضای گرفتن عکس یادگاری با آنها را داشته باشند.

هر چند در این میان هنرمندان با آغوش باز و لبخند از این درخواست علاقه مندان به سینما استقبال می کنند اما آرام و درگوشی صحبت های آنها مبنی بر عدم نظارت مسئولان برای حضور مردم در محوطه باز برج میلاد برای گرفتن عکس با آنها نیز به گوش می رسد.

با وجود آنکه در این نکته شکی نیست که مردم حامیان اصلی سینمای ایران هستند و حمایت آنها از فیلم ها و خرید بلیت آثار سینمایی ضامن گردش چرخ اقتصادی این هنر - صنعت به شمار می رود؛ اما وقوع چنین رخدادی آن هم در برج میلاد به عنوان سالن تخصصی اهالی رسانه، هنرمندان و منتقدان شاید برای اعتبار جشنواره ای به سترگی فیلم فجر چندان مناسب نباشد.

اما قاضیان اصلی هر رخدادی بدون شک مردم هستند و قضاوت درباره صحیح بودن این عمل یا نادرست بودن آن را به رای شما خوانندگان عزیز این گزارش وا می گذاریم.

** این نام را به خاطر بسپارید؛ «مهدی یارعزیزی»

اما یکی از جالب ترین اتفاقات حاشیه ای سی و سومین جشواره فیلم فجر در برج میلاد در نشست نقد و بررسی فیلم «پدر آن دیگری» به کارگردانی یدالله صمدی رخ داد که یکی از پر مخاطب ترین نشست های نقد و بررسی آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر طی یک دهه اخیر نیز به شمار می رفت.

در این اثر سینمایی بازیگر کودکی به نام مهدی یارعزیزی حضور دارد که با وجود بهره بردن از نعمت تکلم در این فیلم نقش کودکی را بازی می کند که از این نعمت محروم است و بازی درخشان او در این اثر سینمایی تا حدی نظر مثبت هنرمندان، منتقدان و اهالی رسانه را به خود جلب کرده بود که در روز هشتم جشنواره بارها نام این بازیگر کودک بر سر زبان ها افتاد.

حتی ثریا قاسمی بازیگر کهنه کار و استخوان خرد کرده سینمای ایران که بعد از سال ها دوری از سینما با ایفای نقش در این فیلم بار دیگر سلامی دوباره به سینما داده بود، صبر و تحمل و درخشش مهدی عزیز را الگویی برای بازیگران جوان سینمای دانست و تصریح کرد هر چند طی سالیان اخیر بازیگران جوان با حضورشان در سینما ما را از قطار این هنر پیاده کرده اند اما برای درخشش خود باید الگویی چون مهدی یارعزیز را برای خود داشته باشند.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید