برای عضویت در خبرنامه چهره نیوز کلیک کنید

پیغام خطا

  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 687 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 690 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 691 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 692 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 695 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in drupal_environment_initialize() (line 697 of /home/chehre/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 300 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 301 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 309 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).
  • Warning: ini_set() has been disabled for security reasons in include_once() (line 316 of /home/chehre/public_html/sites/default/settings.php).

بزرگداشت زهرایی با حضور ابتهاج و شفیعی کدکنی

مراسم بزرگداشت محمد زهرایی با حضور چهره‌هایی مانند محمدرضا شفیعی کدکنی، هوشنگ ابتهاج و نجف دریابندری برگزار شد.
بزرگداشت زهرایی با حضور ابتهاج و شفیعی کدکنی

به گزارش  چهره نیوز به نقل از ایسنا، مراسم بزرگداشت محمد زهرایی، مدیر فقید انتشارات کارنامه، در نخستین سالگرد درگذشتش شامگاه دوشنبه 27 مردادماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد

این مراسم با پخش مستندهایی درباره محمد زهرایی همراه بود که در این فیلم‌ها محمدعلی موحد و تقی جعفری درباره زندگی کاری محمد زهرایی صحبت می‌کردند.

اجرای این برنامه را محمدتقی عرفان‌پور، مدیر نشر علوم دانشگاهی، برعهده داشت.

دنیای زهرایی به نشر کارنامه محدود نمی‌شد

نخستین سخنران این مراسم مهدی فیروزان مدیرعامل شهر کتاب بود که در سخنانی فیروزان گفت: زهرایی ابعاد گوناگونی داشت چه در حوزه کاری و چه اخلاقی و رفاقت. دغدغه‌ زهرایی این بود که توسعه امری اجتناب‌ناپذیر است. توسعه چیزی است که در نهایت انسان را دربرمی‌گیرد.

او افزود: ما باید بدانیم که چگونه می‌توانیم انسان‌های بزرگی مثل دریابندری و زهرایی را توسعه دهیم که در آینده از دستشان ندهیم. ما باید بیاموزیم که چه بیاموزیم.

فیروزان درباره دنیایی که محمد زهرایی داشت، گفت: جهان زهرایی محدود به نشر کارنامه نمی‌شد. این را در تنوع فعالیت‌هایش می‌توان دید. این تنوع در حوزه کاری زهرایی باعث می‌شد که هرگز جا نماند. اداره کردن یک نشر موفق در این سال‌ها کاری دشوار است. از حیث امکانات بازار، رقبا، پر شدن اوقات فراغت با چیزهایی غیر از کتاب. همه و همه کار را مشکل‌تر می‌کند. اما او هرگز بازنماند. در برابر مشکلات نمی‌ایستاد و راه‌حل‌شان را پیدا می‌کرد.

در ادامه این مراسم فیلم کوتاهی از صحبت‌های عبدالرحیم جعفری بنیانگذار و مدیر سابق انتشارات امیرکبیر پخش شد.

دو صفت زهرایی؛ ارتقای سطح کتاب‌فروشی و ارتقای فیزیک کتاب

حسن کیائیان مدیر نشر چشمه و رییس سابق اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان نیز در سخنانی به بیان دیدگاه‌هایش درباره زنده‌یاد زهرایی پرداخت و گفت: زهرایی صفت‌های زیادی داشت. اول ارتقای سطح کتاب‌فروشی و دوم ارتقای فیزیک کتاب تا جایگاه یک اثر هنری. زهرایی با وسواسش در افزایش سطح توقع اهل قلم تأثیر مثبتی داشت که این می‌تواند یادگار بزرگی از سوی او باشد. فرهنگیان هرگز این دو یادگار را که از او به جا مانده فراموش نخواهند کر

دستور چاپ پینوکیو را صادر نکرد و رفت

منوچهر انور نویسنده و کارگردان سینما یکی دیگر از اهالی هنر بود که درباره زهرایی سخن گفت و اظهار کرد: آخرین کتابی که برای نشر به زهرایی سپرده بودم، ترجمه قصه‌های پینوکیو بود که برای نخستین بار از زبان ایتالیایی به فارسی برگردانده شده است. زهرایی پیش از آن‌که دستور چاپ آن را صادر کند، از میان ما رفت.

این نویسنده با اشاره به نقش زهرایی در موفقیت برخی کتاب‌ها گفت: کتابی مانند کتاب آشپزی اگر زیر نظر زهرایی چاپ نمی‌شد، کتابی بود مانند دیگر کتاب‌ها و هرگز به این شکل درنمی‌آمد. از نمونه‌های دیگر؛ کتاب حافظ سایه که اگر زهرایی نبود، سایه نمی‌شد. ای کاش سایه نیز در مقدمه کتاب اشاره‌ای به این موضوع می‌کرد.

در ادامه این مراسم علی میرزایی، روزنامه‌نگار، از حاضران در خواست کرد به احترام زهرایی بایستند و سکوت کنند و حمد و سوره بخوانند.

ما زخم‌های زیادی داریم

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم شاهرخ تندروصالح نویسنده و منتقد بود که گفت: نقش زهرایی در نشر مدرن ایران بود. با از دست دادن زهرایی جامعه نشر ایران به عنوان یکی از خانواده‌های دلسوز و نگران دچار درد و اندوه شد. صحبت‌ها و همیاری‌های زهرایی با دوستان سکوت و صبر و مهربان بودنش همه را تحت تاثیر قرار می‌داد. ما زخم‌های زیادی داریم. امیدوارم ناشران خوب مثل زهرایی مرهم این زخم‌ها باشند.

خیابان وصال دیگر لطف و صفایی ندارد

ساعد مشکی طراح و گرافیست به عنوان آخرین سخنران این مراسم گفت: یک روز که حساسیت‌های بیش از حد او را دیدم گفتم چطور است یک فونت طراحی کنیم. از این پیشنهاد استقبال کرد. کاری که قرار بود شش‌ماهه تمام شود با حساسیت‌های زهرایی زمانی نزدیک به دو سال کشید. بعد از آن هم تغییرات زیادی صورت گرفت و در نهایت یک فونت کامل تقدیم زهرایی شد.

مشکی ادامه داد: وقتی راجع به نشر حرف می‌زدیم مثل یک کودک هیجان‌زده می‌شد. این فونت‌ها برای نخستین‌بار در ایران روی 10 پایه طراحی شد. من به عنوان یک گرافیست از خانواده زهرایی سپاسگزارم که این تاپ فیس را به ایرانیان و جهانیان معرفی و تقدیم کردند. امروز وقتی از خیابان وصال رد می‌شوم دیگر آن لطف و صفای سابق را ندارد چراکه دیگر زهرایی در بین ما نیست.

پیروز سیار، محمدعلی ابطحی، خانواده زهرایی، کامبیز درم‌بخش، هادی خامنه‌ای و ... از جمله افراد حاضر در این مراسم بودند.

محمد زهرایی با 50 سال سابقه فرهنگی در حوزه نشر کتاب، 27 مرداد 1392 در 66 سالگی درگذشت.

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید